مرکز مشاوره استاد رضا اصغری
09120059237

www.Konkur100.iR
<

 

 

توصیه هایی برای چگونگی مطالعه شیمی هر فصل دبیرستاناز جناب: رضا جهانی <rjahani05@gmail.com>
موضوع: توصیه هایی برای چگونگی مطالعه ی هر فصل شیمی دبیرستان
شماره تماس : 09103936488

با توجه به اختصاصی بودن این درس و تعداد تستی که در کنکور سراسری دارد، به عنوان یکی از دروس با اهمیت قلمداد می شود، به ویژه در کنکور رشته ی تجربی که ضریب بالاتری دارد و دومین درس پراهمیت می باشد.

*در کنکور سال های اخیر، نکته ی جالب توجه این بوده است که اهمیت هر یک از پایه های دوم، سوم و چهارم در کنکور سراسری تقریباً یکسان بوده و توزیع تست ها گواه این مطلب است.

توجه: زمانی که به درس شیمی در کنکور سراسری اختصاص می دهند، 35 دقیقه می باشد که با توجه به حجم مسائل در کنکورهای اخیر کافی نیست و لازم است به خوبی در حل مسائل خبره باشیم.

*توصیه ی ویژه ای که به داوطلبین عزیز کنکور سراسری می شود، مطالعه ی دقیق متن کتاب و بررسی دقی قتر کنکورهای سراسری چند سال اخیر (از سال 83 به بعد) می باشد تا با چگونگی سبک سؤالات آشنا و مطالعه ی خود را هدف دارتر پیگیری کنید.

**در درس شیمی می توان مباحث را به دو دسته ی کلی تقسیم کرد:

1 -مباحثی که در آن ها مطالعه ی مستمر بیش از تست زدن مورد توجه است، مانند مباحث پایه ی دوم، فصل 1 و 2 سال چهارم، (خلاصه نویسی کردن در این مباحث از اهمیت بالایی برخوردار است).

2-مباحثی که در آن ها تست زدن کمک شایانی به تسلط در این مباحث می کند، مانند پایه ی سوم و فصل 3 و 4 پایه ی چهارم .

فصل 1 سال دوم:تا صفحه ی 20 متن کتاب علامت گذاری (های لایت) شود ولی از مدل کوانتومی به بعد، از یک جزوه ی تکمیلی استفاده شود، سپس از کتاب تست آبی، تعدادی تست علامت دار کنید و هر چند وقت یک بار مرور کنید.

فصل 2 سال دوم:تا صفحه ی 45 متن کتاب و از پدیده های تناوبی به بعد، پس از مطالعه از یک جزوه تکمیلی بیش تر تست بزنید.

فصل 3 و 4 سال دوم:ابتدا کتاب و سپس جزوه ی درسی خود را خوب مطالعه کنید اما تست زدن اهمیت بیش تری دارد و تا می توانید تست بزنید.

فصل 5 سال دوم:فقط متن کتاب را خوب بخوانید اما در بحث نام گذاری آن ها، تمرین بیش تری داشته باشید و تست های کنکور سراسری را بزنید و تکرار کنید.

فصل 1 سال سوم: تا ابتدای موضوع استوکیومتری کتاب را خوب بدانید (1 تست در کنکور دارد) – در حل مسائل با تست زنی به تسلط می رسید (توصیه می شود در حل مسائل از روش تناسب استفاده کنید).

فصل 2 و 3 سال سوم:فقط متن کتاب را خوب بخوانید و علامت گذاری کنید، سپس تست های کنکور سال های اخیر را بزنید (در این دو فصل، تستی خارج از سطح کتاب مطرح نشده است).

فصل 1 و 2 سال چهارم:معمولاً دانش آموزان با این دو فصل مشکل ندارند و برای دوره ی بهتر از  کتاب تست آبی، تست هایی که از قبل علامت دار کرده اید را مجدداً حل کنید.

فصل 3 سال چهارم:بهتر است فصل را 3 قسمت کنید و هر قسمت از کتاب را به خوبی مطالعه کنید و بلافاصله تست بزنید تا به موضوع درس مسلط شوید (در این فصل بهتر است جدول صفحه ی 58 را به خاطر بسپارید).

فصل 4 سال چهارم:مشابه فصل 3 سال چهارم عمل کنید (بهتر است در این فصل نیز سری الکتروشیمیایی در تست های فلزی به خاطر بسپارید).

توجه: توصیه می شود برای مباحث فصل 3 و 4 پایه ی چهارم، تست زنی را پس از مطالعه ی کتاب و جزواتی که در اختیار دارید، به تأخیر نیاندازید.

منابع: کانون فرهنگی آموزش،وب شخصی(تجربه شخصی)

رضا جهانی
تابستان 1393

http://www.fera.ir/

توجه : تمام حقوق مطالب برای هایپرتمپ محفوظ می باشد.

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی